Teacher Created Resources

Refine:

>

Keywords

Keywords
>

Price Range

Price Range
Refine
A Literature Unit for a Christmas Carol
A Literature Unit for a Christmas Carol 22.95 $
A Guide for Using the Whipping Boy in the Classroom
A Guide for Using the Whipping Boy in the Classroom 22.95 $
The Best Christmas Pageant Ever: educational guide (Thematic Unit)
The Best Christmas Pageant Ever: educational guide (Thematic Unit) 22.95 $
A Guide for Using the Mouse and the Motorcycle in the Classroom
A Guide for Using the Mouse and the Motorcycle in the Classroom 22.95 $
A Guide for Using Where the Red Fern Grows in the Classroom
A Guide for Using Where the Red Fern Grows in the Classroom 22.95 $
James and the Giant Peach (Literature Unit (Teacher Created Materials))
James and the Giant Peach (Literature Unit (Teacher Created Materials)) 21.95 $
Celebrate Christmas Around the World
Celebrate Christmas Around the World 29.95 $
A Guide for Using the Outsiders in the Classroom
A Guide for Using the Outsiders in the Classroom 21.95 $
A Guide for Using Mr. Popper's Penguins in the Classroom
A Guide for Using Mr. Popper's Penguins in the Classroom 22.95 $
Guide for Using the Sign of the Beaver in the Classroom (Literature Units)
Guide for Using the Sign of the Beaver in the Classroom (Literature Units) 21.95 $
A Guide for Using a Wrinkle in Time in the Classroom
A Guide for Using a Wrinkle in Time in the Classroom 21.95 $
A Guide for Using the Indian in the Cupboard in the Classroom (Literature Unit)
A Guide for Using the Indian in the Cupboard in the Classroom (Literature Unit) 19.95 $
The Secret Garden, Grades 3-5
The Secret Garden, Grades 3-5 22.95 $
How to Write a Paragraph
How to Write a Paragraph 19.95 $
How to Work with Fractions, Decimals, and Percents, Grades 4-6: Grades 4-6
How to Work with Fractions, Decimals, and Percents, Grades 4-6: Grades 4-6 21.95 $
Meeting Writing Standards: Pursuasive Writing
Meeting Writing Standards: Pursuasive Writing 31.95 $
A Guide for Using the Polar Express in the Classroom
A Guide for Using the Polar Express in the Classroom 21.95 $
How to Write a Sentence, Grades 1-3
How to Write a Sentence, Grades 1-3 21.95 $
A Guide for Using Freckle Juice in the Classroom
A Guide for Using Freckle Juice in the Classroom 22.95 $
Challenging Graph Art
Challenging Graph Art 21.95 $
Chalkboard Teacher Plan Book
Chalkboard Teacher Plan Book 19.95 $
A Guide for Using the Great Kapok Tree in the Classroom
A Guide for Using the Great Kapok Tree in the Classroom 20.95 $
How to Write a Paragraph, Grades 3-5
How to Write a Paragraph, Grades 3-5 19.95 $
Romeo and Juliet
Romeo and Juliet 22.95 $
How to Write an Essay, Grades 6-8 (How to Series)
How to Write an Essay, Grades 6-8 (How to Series) 20.95 $
A Guide for Using Stone Fox in the Classroom
A Guide for Using Stone Fox in the Classroom 21.95 $
A Guide for Using from the Mixed Up Files of Mrs. Basil E. Frankweiler in the Classroom (Literature Unit)
A Guide for Using from the Mixed Up Files of Mrs. Basil E. Frankweiler in the Classroom (Literature Unit) 22.95 $
A Guide for Using D 'Aulaires' Book of Greek Myths in the Classroom (Literature Units)
A Guide for Using D 'Aulaires' Book of Greek Myths in the Classroom (Literature Units) 22.95 $
A Guide for Using Maniac Magee in the Classroom (Literature Unit Series)
A Guide for Using Maniac Magee in the Classroom (Literature Unit Series) 21.95 $
A Guide for Using Tales of a Fourth Grade Nothing in the Classroom
A Guide for Using Tales of a Fourth Grade Nothing in the Classroom 22.95 $
Where the Wild Things are: A Literature Unit
Where the Wild Things are: A Literature Unit 22.95 $
Holiday Graph Art
Holiday Graph Art 21.95 $
The Hobbit: A Literature Unit
The Hobbit: A Literature Unit 22.95 $
Geography: Map Skill
Geography: Map Skill 26.95 $
Dear Mr. Henshaw [Teacher Manual]
Dear Mr. Henshaw [Teacher Manual] 21.95 $
A Guide for Using Tuck Everlasting in the Classroom
A Guide for Using Tuck Everlasting in the Classroom 19.95 $
A Guide for Using Sounder in the Classroom
A Guide for Using Sounder in the Classroom 22.95 $
Old Yeller; A Literature Unit
Old Yeller; A Literature Unit 22.95 $
A Guide for Using the Cricket in Times Square in the Classroom (Literature Units)
A Guide for Using the Cricket in Times Square in the Classroom (Literature Units) 21.95 $
Instant Reading Comprehension Practice: Grade 5
Instant Reading Comprehension Practice: Grade 5 31.95 $
Document-Based Questions for Reading Comprehension and Critical Thinking
Document-Based Questions for Reading Comprehension and Critical Thinking 29.95 $
Nonfiction Reading Comprehension for the Common Core, Grade 7
Nonfiction Reading Comprehension for the Common Core, Grade 7 21.95 $
Know the Lingo! Mastering Academic Vocabulary (Gr. 2)
Know the Lingo! Mastering Academic Vocabulary (Gr. 2) 28.95 $
1-2-3 Learn . -3
1-2-3 Learn . -3 29.95 $
Year Round Project-Based Activities for Stem: Grades 2-3
Year Round Project-Based Activities for Stem: Grades 2-3 29.95 $
Weekly Writing Lessons
Weekly Writing Lessons 29.95 $
Mastering Kindergarten Skills
Mastering Kindergarten Skills 37.95 $
Instant Math Practice: Grade 5
Instant Math Practice: Grade 5 31.95 $
Instant Reading Comprehension Practice: Grade 4
Instant Reading Comprehension Practice: Grade 4 31.95 $
Real-World Math Problem Solving (Gr. 3)
Real-World Math Problem Solving (Gr. 3) 29.95 $
Know the Lingo! Mastering Academic Vocabulary (Gr. 3)
Know the Lingo! Mastering Academic Vocabulary (Gr. 3) 28.95 $
Real-World Math Problem Solving (Gr. 5)
Real-World Math Problem Solving (Gr. 5) 29.95 $
Learning to Write Cursive, Grades 2-3
Learning to Write Cursive, Grades 2-3 19.95 $
Targeting Comprehension Strategies for the Common Core, Grade 5 [With CDROM]
Targeting Comprehension Strategies for the Common Core, Grade 5 [With CDROM] 29.95 $
World Geography, Second Edition (Teacher Created Materials)
World Geography, Second Edition (Teacher Created Materials) 36.95 $
Cut and Paste: Language Arts (Cut & Paste)
Cut and Paste: Language Arts (Cut & Paste) 28.95 $
Geometry: Grade 3
Geometry: Grade 3 17.95 $
Word Problems Grade 4 (Practice Makes Perfect (Teacher Created Materials))
Word Problems Grade 4 (Practice Makes Perfect (Teacher Created Materials)) 17.95 $
Lesson Plan and Record Book
Lesson Plan and Record Book 26.95 $
I'm in Charge Here Lesson Plan Book from Mary Engelbreit
I'm in Charge Here Lesson Plan Book from Mary Engelbreit 22.95 $
Practice Makes Perfect: Grammar, Usage, and Mechanics Grade 2
Practice Makes Perfect: Grammar, Usage, and Mechanics Grade 2 17.95 $
Grammar, Usage & Mechanics Grade 6 (Practice Makes Perfect (Teacher Created Materials))
Grammar, Usage & Mechanics Grade 6 (Practice Makes Perfect (Teacher Created Materials)) 17.95 $
Practice Makes Perfect: Measurement Grades 1 & 2
Practice Makes Perfect: Measurement Grades 1 & 2 17.95 $
Nonfiction Reading Comprehension Grade 6
Nonfiction Reading Comprehension Grade 6 19.95 $
Refine